niedziela, 26 września 2010

Godziny - Michael Cunningham

GODZINY to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Michael Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek - Clarissy Vaughan i Laury Brown - splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki.

Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura - gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Obie szamoczą się między pragnieniem miłości a wpojonymi zasadami, między nadzieją a rozpaczą. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.
Jest to wspaniała powieść (choć na początku trudno było się odnaleźć w niej) ukazująca dramat życia. Namiętności, ludzkie wybory, poświęcenie, szaleństwo, brak woli - to wszystko możemy tu znaleźć. Jest to wnikliwe spojrzenie na życie kobiet z których żadna nie czuje się szczęśliwa. Książka nie tylko łączy trzy kobiety, tak różne od siebie, ale też epoki, kutury i światy w których żyły. Książka napisana w ciekawy sposób i godna polecenia.
Na podtsawie książki nakręcono film. Reżyserem filmu jest Stephen Daldry a w rolach głównych występują: Meryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman. Film otrzymał dwa Złote Globy (nagroda Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej): - w kategorii najlepszy film - w kategorii najlepsza rola pierwszoplanowa kobieca - Nicole Kidman (za rolę Virginii Woolf).
czwartek, 26 czerwca 2008
2008/06/26 18:30:12
Akurat w tym wypadku sama nie weim, co lepsze - ksiązka czy film:)
-
2008/06/27 00:22:28
Filmu jeszcze nie widziałam, ale jak tylko będzie okazja to z ciekawości na pewno obejrze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz