niedziela, 26 września 2010

Czerwony Smok - Thomas Harris

czerwony smokByły pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji schwytać maniakalnego zabójcę kilku rodzin. Tymczasem tajemniczy zbrodniarz, pewny swojej bezkarności, wysyła prowadzącym śledztwo listy podpisane "Czerwony smok"...
Thomas Harris tworzy powieści uznawane za klasykę i wzorce gatunku. Nikt dotąd z taką wnikliwością nie przedstawił psychiki odrażającego zbrodniarza, nie pozbawiając go miana istoty ludzkiej. Słynny Doktor Hannibal Lecter pojawia się po raz pierwszy właśnie w powieści „Czerwony smok”.
Książka jest napisana bardzo ciekawie, gdyż Harris nie dąży do opisywania krwawych scen tylko zagłębia się nad psychiką ludzką, nad tym co nami kieruje, jaki wpływ na nasze życie ma dzieciństwo. Jak bardzo ludzie mogą być pozbawieni wyrzutów sumienia, skrupułów. Czy jeśli ktoś wyciągnie do nas pomocną dłoń to się opanujemy ? nawrócimy? a może już jest za późno. Dzięki tej książce możemy poznać zło: wyrafinowane, brutalne, piekielnie inteligentne i okrutne. A postać Doktora smakuje wybitnie – fascynuje, zadziwia.
Polecam, książka warta uwagi i jak dla mnie o wiele lepsza niż film :)
piątek, 25 kwietnia 2008
2008/05/08 12:11:46
film robi wrażenie, oj robi, ja za strachliwa jestem, oglądam takie filmy tylko z mężem...
-
2008/05/08 12:13:55
Który film? Bo były dwa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz