poniedziałek, 26 listopada 2012

Ajurweda. Medycyna Indyjska – Monika Ptak


Rok wydania: 2012
Liczba stron: 350
Źródło: Biblioteczka własna


Tysiącletnia tradycja gwarancją Twojego zdrowia.

Z każdym rokiem, miesiącem, dniem, medycyna idzie do przodu, co raz więcej chorób zostaje odkrytych, co raz więcej leków powstaje, by chronić nasze zdrowie, by przedłużyć życie. Jednak nie zawsze i nie na wszystko lekarze mają odpowiedź, nie na wszystkie choroby można wziąć pigułkę i po problemie. W takim razie czy istnieje, jakiś sposób by ustrzec się przed chorowaniem, czy możliwe jest przeżycie stu lat bez chorowania?

Ajurweda – medycyna indyjska – to sposób na nowe i lepsze życie, to bardzo rozbudowany system medyczny, który rozwijał się w ciągu tysięcy lat. „100 lat w zdrowiu i pełnej jasności umysłu to czas, jaki według ajurwedy może przeżyć każdy człowiek.” Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, i właśnie celem tej nauki jest profilaktyka – jak najdłuższe utrzymywanie organizmu w zdrowiu. Ciało i umysł to jedność, dlatego tak ważna jest samoświadomość i odpowiednie nastawienie do życia.

Ajurweda nie polega na krótkotrwałych interwencjach, jest ona sposobem na życie. To ile wysiłku włożymy by osiągnąć cel, to nasza droga do zdrowia. A najważniejszy w tym wszystkim jest oczywiście pokarm, który spożywamy - „może być on naszym lekarstwem, ale zarazem może stanowić największe zagrożenie, należy więc świadomie sięgać po produkty, które wylądują w żołądku.” ale pokarmem jest wszystko co widzimy, to co wdychamy jest pokarmem dla pramy, a to co zjadamy – konstytuuje ciało.

Racjonalna ajurweda koncentruje się bardziej na fizycznych niż duchowych czy religijnych przyczynach choroby. Jednak najważniejsze to wiedzieć do jakiej doszy się zaliczamy. To one, dosze zawiadują wszystkimi biologicznymi, psychologicznymi i fizjologicznymi funkcjami ciała, umysłu i duszy.

„Ajurweda. Medycyna indyjska” to niezwykle interesująca książka, napisana bardzo przystępnym językiem, zawierająca, bardzo dużo informacji. Tak naprawdę nie sposób wymienić wszystkiego co znajduje się w książce, gdyż jest tego bardzo dużo. Autorka zawarła wiele informacji, od podstaw ajurwedy, poprzez podstawowe pojęcia, choroby, leczenie, kończąc na aktywności życiowej i równowadze. Dużo uwagi poświęciła samemu jedzeniu, opisując zalety warzyw i owoców, bo to że są zdrowe, to każdy wie, ale nie każdy wie jak wspomagają one organizm i co jeść przy danej dolegliwości.

Do tej pory, zanim nie przeczytałam tej książki, nie miałam zbyt dużego pojęcia o medycynie indyjskiej, a okazuje się, że jest ona szeroko stosowana i bardzo lubiana przez Francuzów czy Niemców. Nie jest to w rzeczywistości nic skomplikowanego, potrzeba tylko trochę większej świadomości, dlatego polecam tę książkę, pomoże ona lepiej dbać o zdrowie własne jak i bliskich :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję!!!

19 komentarzy:

 1. Ta książka zrobiła na mnie na prawdę duże wrażenie. Odnalazłam swój typ i staram się jeść zgodnie z nim. Na prawdę się to sprawdza, nawet wzmianka, że wata mają nierzadko uczulenie na laktozę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj robi wrażenie, mój typ też się zgadza, to jest bardzo zadziwiające!!!

   Usuń
  2. Prawda? Jakby mnie znali! Tylko troszkę fizycznie odstaję, ale minimalnie;) Ale żywieniowo i 'chorobowo' pasuję jak ulał.

   Usuń
 2. Co do jedzenia, to pewnie coś w tym jest, w końcu powiedzenie "jesteś tym, co jesz" nie wzięło się znikąd ;) Książka jest na pewno ciekawą lekturą, ale mnie do niej jakoś nie ciagnie. Znajoma ma hopla na punkcie tego typu poradników, to podsunę jej ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie ciągnie to nic na siłę, ale poleć znajomej, myślę, że jej bardzo przypadnie do gustu!!!

   Usuń
 3. Całkiem ciekawie się zapowiada. Warto czasem sięgnąć po tego typu książki, aby dowiedzieć się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o to na pewno, wiedzy nigdy dość, zwłaszcza takiej od dawien dawna, która może zmienić życie na lepsze :)

   Usuń
 4. Nie miałam żadnego pojęcia na temat medycyny indyjskiej, ale chętnie rozszerzę swoją wiedzę w tym kierunku i poczytam o Ajurwedzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja właśnie do tej pory też jakoś nie bardzo, a to w rzeczywistości coś tak powszechnego, i tak naprawdę ważnego, że każdy chyba coś tam powinien wiedzieć na ten temat. Dlatego tym bardziej polecam :)

   Usuń
 5. Hmm.. Nie wiem, czy bym sięgnęła, ale wszystko co związane z Indiami wydaje mi się ciekawe :)

  Zapraszam na moje wyzwanie!
  http://wyzwanie2013.blogspot.com/2012/11/1.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wydaje Ci sie ciekawe to tym bardziej polecam :)

   Usuń
 6. Lubię naturalne metody leczenia, więc chętnie dowiem się czegoś więcej o medycynie indyjskiej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Nie wiem czy dla ciebie to akurat będzie jakaś nowość, ale i tak polecam :)

   Usuń
 7. Ostatnio oglądałąm kilka programów z tej tematyki, ale co jednak ksiązka to coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno coś innego, ale ja z chęcią teraz bym obejrzała takie programy, będę musiała uważniej śledzić programy :)

   Usuń
 8. Nie wydaje mi się ona za bardzo w moim guście, więc sobie raczej ją odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie nic na siłę, za to ja Twoją, o której właśnie napisałaś, bardzo chętnie bym wzięła w swoje łapki :)

   Usuń
 9. Ooo, książka wybitnie dla mojej siostry, która się taką tematyką interesuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń