środa, 21 marca 2012

Punkt wyjścia – Dawid Kain


 

Wydawnictwo: Oficynka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 239
Źródło: Biblioteczka własna


Sięgając po najnowszą książkę pana Dawida Kaina, kompletnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Po pierwsze to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jego twórczością, po drugie nie do końca wiedziałam, co to jest horror metafizyczny. I pomimo, że rzadko czytam horrory nawet te zwykłe, albo prawie wcale, to jednak do tego mnie jakoś ciągnęło, byłam strasznie ciekawa tego metafizycznego dzieła :)

Było ich trzech: Dawid, Rafał i ten trzeci – bezimienny. Dawid to niespełniony pisarz, który nie do końca wie na jakim świecie żyje. Często zdarza mu się nie odróżniać, rzeczywistości od snu, nie pamiętać paru ostatnich dni, a jedyne co go utwierdza w przekonaniu, że nie śpi, że ma nad sobą kontrolę, to zapięty rozporek u spodni. Dawid, chciałby napisać coś wielkiego, ważnego, coś na wieki, i tylko tym żyje – pisaniem. Samotny, zagubiony, z dala od wszystkich i wszystkiego i tylko to pisanie go jeszcze trzyma przy życiu, albo na jego krawędzi.

Rafał to zupełnie przeciwieństwo Dawida, pali, pije, żyje od imprezy do imprezy. Czasem też pracuje, ale to raczej jakieś dorywcze prace, by móc dalej żyć i pić, by móc korzystać z życia. Nocne kluby, szybkie panienki, nie są mu obce, ostatnio co raz częściej też jakaś bójka wpadnie, grunt żeby adrenalina była, żeby coś się działo. No i jest jeszcze ten trzeci, mówią na niego uzdrowiciel, leczy ludzi – daje coś, ale i zabiera.

Tych trzech różni się pod każdym względem, jednak coś ich łączy, coś jakby dom, albo bardziej chata, biała chata.

Teraz już wiem, co to znaczy horror metafizyczny,  wiem czego mogę się spodziewać i z całą pewnością sięgnę po kolejne książki, nie tylko pana Dawida. Jestem bardzo zaskoczona tym, co znalazłam w tej książce, a znalazłam wiele interesujących rzeczy. Autor pokazał mi świat całkiem różny od tego który znam, świat na krawędzi, życie o które trzeba walczyć. I każdy z bohaterów walczy o nie na swój sposób.

„Punkt wyjścia” daje nam całkiem brutalny obraz życia, brutalny obraz społeczeństwa.  W książce nie brakuje wulgaryzmów, opisów ciężkich pobić, a nawet jest coś więcej, coś co przekracza ludzkie pojęcie. Umysł ludzki jest niepojęty, a ludzie im więcej mają, tym bardziej „wydziwiają”, potrzebują naprawdę „niezłego hardkoru” by poczuć, że żyją, że jeszcze coś ma sens.

Ciężko mi wyrazić, to co znalazłam w książce pana Dawida Kaina, bo nie chciałabym zdradzić za wiele. Ale mogę  zapewnić, że ta książka jest inna od wszystkich, jest mocna, nieprzewidywalna, brutalna. Autor przedstawił nam niecodziennych bohaterów i ich niecodzienne problemy, ich życie, które zdecydowanie różni się od tego jakie znam, i cieszę, że to nie ja mam takie problemy, że to nie ja potrzebuje mocnego kopa, by cokolwiek poczuć.

„Punkt wyjścia” Dawida  Kaina nie jest łatwą lekturą, ale na pewną taką, którą się długo  nie zapomni, w końcu każdy ma swoje jakieś „schizy” !

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Oficynka, za co serdecznie dziękuję !!!

23 komentarze:

 1. Już sama okładka mnie mocno intryguję, zapamiętam ten tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię dziwaczne i niejednoznaczne powieści, ale ta jakoś do mnie nie przemawia:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nic na siłę :) nie wszystko musi nam się podobać, a bezsensu jest się zmuszać ;)

   Usuń
 3. Horror metafizyczny? Muszę przeczytać:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj musisz, myślę, że Ci się bardzo spodoba :D

   Usuń
 4. Zazdroszczę ci przeczytania ,,Punktu wyjścia''. Miałam zamówioną tę książkę, niestety zaginęła na poczcie i już nic nie da rady zrobić. Może jeszcze będzie kiedyś okazja do jej nabycia. Zobaczymy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wielka szkoda, z ta pocztą to czasem ... chociaż odpukać, do mnie ostatnio wszystko dociera :) Ale się nie martw, może się jeszcze uda, i sama jakoś wpadnie w Twoje ręce :)

   Usuń
 5. To ni dla mnie, żadnych horrorów, nawet metafizycznych, wystarczy mi nastawić wiadomości w tv...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja zamiast wiadomości wolę taki horror :P

   Usuń
 6. Niepokojąca okładka, interesująca recenzja. Skuszę się :)

  OdpowiedzUsuń
 7. oj bardzo bardzo, a treść jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm, chciałabym się dowiedzieć co ta książka zawiera, chociaż trochę się obawiam, że mi się nie spodoba. Jestem raczej fanką zwyczajnych horrorów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten do zwyczajnych na pewno nie należy, raczej do tych, które się dzieją w głowie :D

   Usuń
 9. Lubie silnie oddziaływające na mnie książki. muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie tym bardziej polecam ! :)

   Usuń
 10. Witaj!
  O książce jeszcze nie zdążyłam usłyszeć, aczkolwiek fabuła brzmi naprawdę niezwykle ciekawie. Poza tym traktuje ona o dość kontrowersyjnych i brutalnych aspektach życia, toteż wydaje mi się, że zdecydowanie warta jest uwagi. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. W ogóle zauważyłam, że Oficynka wydaje bardzo wyraziste książki. Zapewne sięgnę i po tą jak tylko będę miała okazję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Katarzyno, nad wyraz wyraziste :)

   Usuń
 12. Zaciekawiłaś mnie, rozejrzę się za tą książką, sama chcę się przekonać, co to jest horror metafizyczny :)

  OdpowiedzUsuń