środa, 10 października 2012

Mój najlepszy nauczyciel. Od nienawiści do miłości. - dr Wayne W. Dyer, Lynn Lauber


Rok wydania: 2012
Liczba stron: 100
Źródło: Biblioteczka własna


Miłość i nienawiść to dwa najsilniejsze uczucia jakich doświadcza człowiek, są one blisko związane ze sobą i obecne w życiu każdego z nas. Jednak to, które z nich będzie odgrywało większą rolę zależy nie tylko od nas, jesteśmy kształtowani najpierw przez rodziców, następnie przez środowisko i to jacy będziemy zależy głównie od tych dwóch czynników.

Ryan Kilgore to kochany mąż i ojciec, to profesor uniwersytecki i wydawać by się mogło, że nic więcej do szczęścia mu nie potrzeba, bo co może być ważniejszego niż spełnienie zawodowe i rodzina? A jednak Ryan nie jest szczęśliwym człowiekiem, a jego rodzina co raz bardziej na tym cierpi. Nie potrafi on poradzić sobie z przeszłością i choć już spełnił swoje największe marzenia, założenia, plany, to cały czas czuje, że jego życie jest niepełne, że czegoś mu brakuje.

Ryan i jego bracia nie mieli łatwego życia, najpierw odszedł ojciec, potem trafili do różnych rodzin zastępczych, w których również nie zaznali miłości. Przybrani rodzice czerpali dochody z opieki nad dziećmi, i to głównie na pieniądzach im zależało. Po jakimś czasie matka ponownie wyszła za mąż, i zabrała dzieci do siebie, niestety ojczym ich nie znosił i życie chłopców wcale nie było ani trochę lepsze ani prostsze. Ale tylko Ryanowi zależało na tym by odnaleźć ojca, by dowiedzieć się dlaczego ich zostawił, bo tylko on tak naprawdę nigdy go w życiu nie poznał. I chociaż sam już założył rodzinę, to brak ojca ma na niego bardzo negatywny wpływ.

„Mój najlepszy nauczyciel” to bardzo życiowa opowieść, która pozwoli zrozumieć nam to co w życiu jest najważniejsze. Nie zawsze to my odpowiadamy za to jak postępujemy, często złe nawyki, a przede wszystkim uczucia, wynosimy z domu rodzinnego. Często decyzje jakie podejmujemy, zależą od tego jak zostaliśmy wychowani, jaki przykład dawali nam rodzice, bo to oni przez wiele lat są dla nas wzorem, są naszymi nauczycielami. Dlatego w życiu nie warto pielęgnować złych uczuć, trzeba rozmawiać, a przede wszystkim wyjaśnić niedomówienia z przeszłości. Warto poznać całą przeszłość i się z nią pogodzić. W końcu jeśli nic nie zmienimy, to nasi najbliżsi będą cierpieć tak jak my kiedyś.

Od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok, i warto go zrobić, nie warto pielęgnować w sobie gniewu, bo choć sami kiedyś dostaliśmy zły przykład, to należy pamiętać, że i my stajemy się dla kogoś nauczycielami.

„Mój najlepszy nauczyciel” to krótka historia, ale bardzo pouczająca, pozwalająca zastanowić się nad relacjami z najbliższymi, ukazująca jak trudne dzieciństwo ma wpływ na nasze dalsze życie.

Za bardzo pouczająca lekturę dziękuję serdecznie Pani Natalii z Wydawnictwa Studio Astropsychologii!!!

9 komentarzy:

 1. Widzę, że jest to bardzo pouczająca publikacja. Zgadzam się z tym, że nasze dzieciństwo, czy to szczęśliwe, czy trudne ma ogromny wpływ na dalsze relacje w okresie dorosłości.
  Jak tylko uda mi się spotkać tę książkę, to z ciekawości poczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety często popełniamy te same błędy co rodzice, dlatego warto czytać takie książki, by potem coś zmienić ;)

   Usuń
 2. Miałam okazję czytać tę książkę. Nawet niedawno na moim blogu opublikowałam jej recenzję. Bardzo pouczająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa ksiązka. Mam nadzieję, że dostanę ją teraz od Astro :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ooo to ja też mam taką nadzieję, i będę czekać na Twoje wrażenia ;)

   Usuń
 4. Z wielką chęcią się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;) W takim razie tym bardziej polecam ;)

   Usuń
 5. Niepozorna lektura, a taka wartościowa. :)

  OdpowiedzUsuń