wtorek, 21 lutego 2012

Gdzie mól i rdza – Paweł Pollak


 
Wydawnictwo: Oficynka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 381
Źródło: Biblioteczka własna


To, że lubię kryminały, wiadomo nie od dziś. Ale polskich kryminałów czytałam ostatnio bardzo mało, niestety skandynawskie klimaty porwały mnie na dobre. Jednak polski, czy skandynawski, ważne żeby kryminał był – no właśnie jaki? Nie wystarczy dobra intryga, i dużo trupów, musi być to coś. Zagadka, z dobrze zakamuflowaną wskazówką, musi być naprawdę dobrze przemyślany i dbać o szczegóły. Jednak oprócz samego śledztwa, ważny jest też dla mnie bohater i jego życie, bo przecież nie zawsze zagadkę rozwiązuję się dzięki wiedzy, czasem trzeba zdać się na intuicje i łut szczęścia.

Komisarz Marek Przygodny to czterdziestoczteroletni mężczyzna, który właśnie przechodzi kryzys wieku średniego – dzieci wyfrunęły już z rodzinnego gniazda, żona go nie zauważa, do tego jakiś szaleniec chodzi ulicami Wrocławia. Bo jak inaczej można nazwać kogoś, kto zabija samotnych staruszków, w dość nietypowy sposób. Pan komisarz pierwszy raz w całej swojej karierze spotyka się z takim czymś – zatruta strzała i zdjęty skalp, uban – śmiercionośny chiński wynalazek rozłupujący głowy. A to jeszcze nie koniec ! Przygodny ma nie lada orzech do zgryzienia, a czas goni, szaleniec wyraźnie się rozkręca i kolejnemu staruszkowi grozi wielkie niebezpieczeństwo !

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Pawła Pollaka i mam nadzieję, że nie ostatnie, jeśli chodzi o pana komisarza Marka Przygodnego. Autor stworzył naprawdę dobry kryminał, w którym nie tylko mamy do rozwiązania dość nietypową zagadkę, ale też prowadzeni jesteśmy ulicami Wrocławia, obserwując społeczeństwo z wszystkimi jego wadami i przyzwyczajeniami. Bo w końcu czasem nie wystarczy sama wiedza z miejsca przestępstwa, by złapać mordercę, czasem potrzeba czegoś więcej, trzeba wsłuchać się w otoczenie i własną intuicję. Polska to nie Ameryka i tu do morderstwa nie ma sztabu ludzi i najnowocześniejszych technik. W Polsce wszystko kosztuje, a pan komisarz ma do dyspozycji swojego pomocnika Gajdę i dwóch posterunkowych. Na szczęście nie zawsze liczy się ilość :)

„Gdzie mól i rdza” to kryminał naprawdę z najwyższej półki, który pokazuje jak wiele musi przejść policjant, z iloma myślami się bije, zanim trafi na właściwy trop. Jak czasem musi się „zresetować” by nie zwariować. Polecam wszystkim fanom kryminałów i nie tylko !!!

Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Oficynka, za co serdecznie dziękuję !!!

20 komentarzy:

 1. Mnie też się podobały przygody Przygodnego:) Dałam wysoką ocenę kryminałowi na blogu. Mam nadzieję, że kolejne tomy autor szybko napisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję, bardzo bym chciała się jeszcze spotkać z komisarzem Przygodnym !!!!

   Usuń
 2. Kryminał z najwyższej półki?? Wybitnie pozycja dla mnie. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, dawno nie czytałam tak dobrego polskiego kryminału !

   Usuń
 3. No i pluję sobie w brodę, że się nie zdecydowałam na tę książkę. Kurczę!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze będziesz miała okazję :) W każdym bądź razie życzę Ci, żeby książeczka sama wpadła w Twoje ręce :)

   Usuń
 4. No, no, brzmi ciekawie. Nie czytałam jeszcze książek tego autora, ale kryminały lubię, więc to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, a sama będę czekać na dalszego części z Przygodnym w roli głównej :)

   Usuń
 5. Ksiażka czeka na swoją kolej, może już wkrótce sięgnę po nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gliniarz, który przeżywa kryzys wieku średniego??? U Miłoszewskiego już to było...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie tylko u niego, ale dzięki temu staje się on bardziej ludzki i prawdziwy. Wolę zdecydowanie kiedy policjant nie jest jakimś super bohaterem, ma problemy jak każdy inny :)

   Usuń
 7. No tak, ale schemat pozostaje bez zmian, tylko otoczenie jest inne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesująca recenzja, więc czemu nie:). Chętnie przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się lektura idealnie w moim guście. Na pewno tę książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak idealnie to koniecznie musisz przeczytać :)

   Usuń
 10. Kryminał, to zawsze chętnie przygarnę pod swoje progi, dlatego muszę się koniecznie rozejrzeć za tą pozycją, bo z twojej recenzji wynika, że zapowiada się naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Było ciekawie i to bardzo :)

  OdpowiedzUsuń