niedziela, 15 grudnia 2013

Niebezpieczna jej uroda – Tomasz Kuza

http://zaczytani.pl/ksiazka/niebezpieczna_jej_uroda,druk

Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 390
Źródło: Biblioteczka własna


W dzisiejszych czas już prawie nic nas nie dziwi, młodzi ludzie a właściwie jeszcze dzieci zamiast cieszyć się dzieciństwem, co raz prędzej wkraczają w dorosłość, co raz częściej bawią się w „zabawy” niebezpieczne dla tak młodych i nieukształtowanych jeszcze ciał i umysłów. Jednak pewne rzeczy można wybaczyć, czy naprostować kiedy robią tą młodzi ludzie, ale czy dorosłemu, świadomemu mężczyźnie można wybaczyć nieodpowiednie zachowania, czy chociaż on nie powinien być świadom praw, tego, że pewnych rzeczy po prostu robić nie można?

Kasia i Renata to najlepsze przyjaciółki, to czternastolatki z problemami typowymi dla ich wieku. Jednak chociaż tak bardzo się lubią to wiele je rożni. Kasia mieszka z ojcem i chociaż matka ich zostawiła, to świetnie sobie w dwójkę radzą, bardzo dobrze się dogadują, w przeciwieństwie do Renaty. Dziewczyna nie ma tyle szczęścia, pochodzi z patologicznej rodziny, gdzie ojciec bije i pije, a matka wcale nie jest lepsza. Renata co raz częściej ucieka z domu, a schronienie znajduje w domu Krzysztofa Kamińskiego, ojca Kasi. Krzysztof nie potrafi odmówić dziewczynie schronienia, nie wie jak można tak krzywdzić dziecko, dlatego niejednokrotnie udziela jej pomocy. Jednak z czasem wszystko zaczyna się zmieniać.

Renacie na początku nie odpowiada taka sytuacja, że tak często przebywa w domu Kasi, wstyd jej przed ojcem koleżanki. Jednak z czasem cała sytuacja ulega zmianie i Renacie zaczyna imponować Krzysztof. Młoda dziewczyna zaczyna w nim widzieć nie tylko swojego wybawcę, ale też prawdziwego mężczyznę, o którego względy zaczyna się ubiegać. Zaczyna prowokacyjnie się ubierać, i zachowywać, zaczyna go co raz częściej kokietować. A Krzysztof który już bardzo długo nie miał żadnej kobiety, zaczyna ulegać urokowi Renaty, która wyglądem mogłaby uchodzić za dwudziestolatkę. I tak zaczyna się romans dorosłego mężczyzny z czternastolatką, który bardzo źle się skończy.

Tomasz Kuza w swojej książce podjął się bardzo trudnego tematu, niezwykle kontrowersyjnego, bo w końcu nic tu nie jest proste. I nie, nie popieram głównego bohatera, jestem przeciwna temu czego się dopuścił, w końcu jako dorosła osoba, jako ojciec powinien znać pewne granice. Ale jest też on tylko człowiekiem, który ulega urokowi dziewczyny, która kusi go, uwodzi, która prowokuje. W Polsce stosunek płciowy odbyty z osobą która nie ukończyła piętnastego roku życia, jest zabroniony i podlega odpowiedzialności karnej. Jednak czy ten rok różnicy to naprawdę tak wiele? Czy nie ma jakiejś taryfy ulgowej kiedy niepełnoletnia dziewczyna twierdzi, że była wszystkiego świadoma i że sama tego chciała?

Autor pokazuje nam wiele emocji, tych dobrych ale też i złych. Możemy zobaczyć co się dzieje z dorosłym facetem, który jest pod wpływem wdzięków czternastolatki, jak uczucia, pożądanie potrafią zaćmić to co podpowiada rozum. Jak wąska jest granica między pożądaniem a miłością. No i krzywda, czy tylko Renata została skrzywdzona, a co z córką, co z rodziną?

„Niebezpieczna jej uroda” Tomasza Kuzy to bardzo ciekawa książka, podejmująca trudny temat. Autor stworzył historię trudnej miłości, historię, która zaskoczy nie jednego. Tu nic nie jest przewidywalne. Książkę czyta się naprawdę szybko i nawet nie wiemy kiedy się kończy. Ale chociaż się kończy to na pewno w głowie pozostanie na długo, i wywoła wiele emocji.

Polecam!!!


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res, za co serdecznie dziękuję!!!
http://novaeres.pl/

Książka bierze udział w wyzwaniu: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 2,4 cm (130,6cm)

16 komentarzy:

 1. Nie zdążyłam tu zajrzeć a już mnie zaczarowałaś :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja sie również zastanawiałam po lekturze czy 15 latka jest bardziej dojrzała i świadoma tego co robi? Przecież to zaledwie rok i nic takiego spektakularnego się nie dzieje!

  Czekam z niecierpliwością na kontynuację historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem bardzo ciekawa co dalej! Świetna książka!!!

   Usuń
 3. Również książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie mi się ta powieść spodobała i szkoda tylko, że tak mało wiem o samym autorze, bo to na pewno ciekawa osobowość. W każdym razie czekam niecierpliwie na kontynuację tej znakomitej historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, książka świetna! Temat niezwykle ciekawy!

   Usuń
 5. O, fabuła bardzo ciekawa i taka rzekłabym na czasie;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy tę książkę przeczytam, bo taki związek jest dla mnie obrzydliwy i po prostu nie wiem czy nerwów mi starczy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że starczy jak poznasz historię bliżej!

   Usuń
 7. Nie słyszałam do tej pory o tej książce, lecz teraz na pewno nie zapomnę by ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat kontrowersyjny, ale przez to intrygujący :)

  OdpowiedzUsuń