wtorek, 2 kwietnia 2013

Kto zabił Jezusa. Prawda i interpretacje – Paweł Lisicki


Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 377
Źródło: Biblioteczka własna


Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święta w życiu każdego chrześcijanina, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Cały kościół umiera, wraz z ukrzyżowaniem Chrystusa, by z nim zmartwychwstać. Jednak jak to było naprawdę z ukrzyżowaniem Jezusa, kto za tym stał? Pamiętam jeszcze z zajęć religii w szkole, że uczono nas by wiarę przyjmować taką, jaka ona jest, by nie zadawać zbędnych pytań, a tym bardziej niewygodnych. Na szczęście pan Paweł Lisicki ma nie tylko dużą wiedzę, ale i odwagę, by zadać pytania i odpowiedzieć na nie, by dotrzeć do prawdy. A jaka ona jest?

Jak naprawdę dotrzeć do prawdy historycznej dotyczącej śmierci Jezusa z Nazaretu? Według autora - „Poprzez właściwą interpretację źródeł. (…) Problemem w dotarciu do prawdy nie jest rzekomo spaczony i wykrzywiony obraz ofiarowany nam przez pierwszych sprawozdawców śmierci Nazarejczyka, lecz nasze współczesne uprzedzenia i oczekiwania, dzisiejsza polityczna poprawność.

Książka podzielona została na liczne rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu łatwiej jest nam się odnaleźć, możemy też przeskakiwać do interesujących nas tematów. I choć pan Paweł podejmuje się wyjaśnienia dość trudnych faktów, to całość jest bardzo zrozumiała. Bazuje on na myślach wielu teologów, na tekstach znanych i cenionych osobistości, nawiązuje też do publikacji papieża Benedykta XVI, by obalić mity, chociażby te dotyczące roli Żydów w ukrzyżowaniu. Bo nikt nie zaprzecza, że mieli oni w tym swój udział, jednak czy należy sądzić cały naród?

„Kto zabił Jezusa” to niezwykle mądra i bardzo potrzebna książka, wyjaśniająca wiele kwestii dotyczących naszej wiary. Pan Paweł Lisicki zasługuje na wielkie uznanie, wykonał on kawał „dobrej roboty”. Jednak jeśli ktoś sądzi, że jest to książka na jedno szybkie przeczytanie, to bardzo się myli. Dużo czasu zajęło mi przestudiowanie tej lektury, ale nie żałuje ani sekundy, które poświęciłam na czytanie.

Ludzie mają to do siebie, że lubią wypowiadać się w każdym temacie, czy się na nim znają czy nie, dlatego, uważam, że warto zapoznać się z książką Pana Pawła Lisickiego, warto poznać pewne fakty. Dlatego polecam tą książkę przede wszystkim wyznawcą Chrystusa, ale nie tylko. Warto w tak ważnym dla nas czasie, choć trochę zagłębić się w wiarę, warto pogłębić swoją wiedzę, zastanowić się, warto po prostu zrozumieć.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa M, za co serdecznie dziękuję!!!


Książka bierze udział w wyzwaniu: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 2,8 cm

8 komentarzy:

 1. Raczej odpuszczę sobie przeczytanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca publikacja, choć muszę przyznać, że na chwilę obecną nie czuje zainteresowania tematyką wiary itp. ale może kiedyś sięgnę z czystej ciekawości po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe jak książka zostanie odebrana w kręgach pewnego radia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś czuję, że to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem to zupełnie nie moje klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak już pisałam kilkakrotnie u innych - zupełnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaje się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń