poniedziałek, 1 listopada 2010

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Steig LarssonWydawnictwo : Czarna owca
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 634
Źródło: Biblioteczka własna


Dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. 

Książka wylosowana dla mnie przez Izę w stosikowym losowaniu u  Anny. Grube to było tomisko i przez pierwsze sto stron, jak dla mnie była trochę nudna. Jak na wstęp, był trochę przydługawy. Ale dalej to prawdziwe mistrzostwo, nawet nie wiem, kiedy ją pochłonęłam. Historia jest tak opowiedziana, dawka emocji i wydarzeń tak dawkowana, że naprawdę trudno się od niej oderwać. 
Larsson pisze z ogromnym realizmem, opisuje ludzi tych dobrych i tych złych oraz ich skomplikowane życie emocjonalne. Historia rodziny Vangerów potwierdza tylko powiedzenie, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu" . Oczywiście trochę przesadzam, ale  to powiedzenie idealnie akurat pasuje do Vangerów. Najlepiej autorowi wyszła postać Lisabeth Salander, wybitnej researcherki, z mroczną przeszłością.
Książka jest genialna, Larsson jest geniuszem a ja muszę się wybrać do księgarni po kolejne części.
Ocena 6/6

1 komentarz:

  1. Zawsze się cieszę, gdy kolejenj osobie spodobało się "Millenium". Książka jest genialna - całkowita racja. Polecam równie genialne kolejne części. Ja nie mogłam przestać.

    OdpowiedzUsuń