poniedziałek, 18 października 2010

Wilk - Katarzyna Berenika MiszczukWydawnictwo : Muza
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 296
Źródło: Biblioteczka własna


Pierwsza powieść młodziutkiej 15-letniej autorki, uczennicy jednego z warszawskich liceów. Opowiedziana przez nią historia nawiązuje stylem do amerykańskiej literatury popularnej. Akcja powieści rozgrywa się gdzieś na prowincji, w miasteczku o wiele mówiącej nazwie Wolftown, a jej bohaterami są rówieśnicy autorki, grupa wyjątkowych uczniów miejscowej szkoły średniej. To, co wydarzyło się w ich dzieciństwie, pozostawiło na nich piętno i odmieniło całe ich życie. Odkrywają w sobie niezwykłe, wręcz nieludzkie cechy i umiejętności… Wydarzenia nabierają tempa, gdy w szkole pojawia się nowa uczennica, Margo Cook. Z tą nieśmiałą, choć pełną ukrytych talentów dziewczyną ściśle splotą się losy naszych bohaterów, a zwłaszcza tajemniczego Maksa Stone’a. To ona, zupełnie niechcący, sprowokuje swoim zachowaniem lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Ona też, szukając akceptacji i zrozumienia, znajdzie prawdziwą przyjaźń i wielką miłość. Margo jest równocześnie bohaterką i narratorką tej pełnej nagłych zwrotów akcji i humoru opowieści o perypetiach grupy nastolatków, których spotykają niesamowite, czasem przerażające przygody.

Ostatnio bardzo modne  są książki o wampirach czy wilkołakach i z samego początku myślałam, że to kolejna pozycja podobna do "Zmierzchu". No i tak trochę by się zgadzało, Margo zakochuje się w Maksie, który jak łatwo się domyślić nie jest zwykłym chłopakiem. Ale na tym podobieństwo się kończy, młoda licealistka, miała całkiem nowy i fajny pomysł na książkę. Troszkę namieszała, nie tylko w ludzkim genomie i wyszła z tego całkiem fajna książka.
Jestem pełna podziwu, że napisała taką książkę 15-latka, ale z drugiej strony dzięki temu język jakim pisze jest prawdziwy i naturalny. W końcu kto jak kto, ale ona najlepiej znała środowisko młodzieży licealnej i jej postacie przez to są bardziej prawdziwe i realne. Podoba mi się jej styl. Na szczęście mam kolejny tom bo jestem ciekawa co dalej się wydarzy.
Ocena 5/6

3 komentarze:

 1. 15-latka???
  o cholipa zaskoczenie dla mnie :)
  Musze ją kupić , skoro polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie też to było duże zaskoczenie ale bardzo miłe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest świetna i naprawdę warta polecenia. Jednak chciałabym polecić książkę tej samej autorki "Ja, Diablica" jest diabelsko świetna, druga część to "Ja, Anielica", a trzecia będzie w październiku lub listopadzie i nosi tyyuł "Ja, Potępiona" Szczerze polecam całą trylogie nie da się oderwać od tej lektury.

  OdpowiedzUsuń