czwartek, 4 sierpnia 2011

Zło konieczne – Alex Kava

RECENZJA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE ZORGANIZOWANYM PRZEZ SERWIS ZBRODNIA W BIBLIOTECE

 

Wydawnictwo: Mira
Rok wydania: 2011
Liczba stron:528
Źródło: Biblioteczka własna


Zaufanie to emocja okazywana ludziom, przedmiotom a także instytucją. Obdarzamy nim osoby, którym wierzymy, że będą nam dobrze doradzać, które nas będą wspierać. Ale czy w dzisiejszych czasach ludzie tak łatwo sobie ufają? A dzieci, które bezgranicznie ufają rodzicom, a potem doznają z ich strony krzywd?. Co raz więcej się słyszy o wykorzystywaniu czy maltretowaniu właśnie tych najmłodszych, tych bezbronnych istot. Kościół, który karze nam wierzyć i zaufać Bogu, a przecież i tam zdarza się, że ludzi doznają krzywd. Księża wykorzystując swój wizerunek, udając szlachetnych i dobrych, mówiąc  o miłości do bliźniego, nie raz wykorzystują dzieci w strasznych celach.
Agentka Maggie O’Dell, nigdy nie zapomniała strasznych zbrodni z udziałem księdza Kellera. I choć nigdy nie zostały mu udowodnione winy a on sam znikł, to jednak ona wiedziała, czuła, że to on stał za wykorzystywaniem, a następnie mordowaniem dzieci. Teraz znów wszystko do niej powraca. W wielu miejscach Ameryki zaczynają w tym samym prawie czasie ginąć katoliccy księdza, i choć początkowo wydaje się, że to czysty przypadek, to jednak Maggie wie, że coś się za tym kryje. Jako specjalistka od portretów psychologicznych, znów prowadzi dochodzenie,  a wszystko wskazuje, że zamordowani księża, molestowali ministrantów.  I znów powraca ksiądz Keller, proponując jej układ, że powie wszystko co wie o „pożeraczu grzechów”, w zamian za ochronę. Maggie ma niełatwe zadanie, a podjęcie współpracy właśnie z tym duchownym, to dla niej największe „zło konieczne”. Jednak „Dla młodych ludzi z forum internetowego ich zmowa to także zło konieczne. A grupa będzie istnieć, dopóki jej członkowie nie zrealizują celu”.
Alex Kava w swojej książce podjęła bardzo trudny temat, bo dotyczący molestowania dzieci. I tym razem nie przez rodziców czy najbliższych, ale przez księży. Kościół, jako instytucja, karze nam wierzyć i zaufać Bogu. To tam często udajemy się z naszymi problemami czy zmartwieniami, tam idziemy, gdy jest nam źle, gdy chcemy wierzyć w lepsze jutro. Jednak jak w każdej instytucji, tak i w kościele, zdarzają się ludzie egoistyczni, źli, a i w końcu pedofile. A wszystko to za zamkniętymi drzwiami,  i gdy tylko próbuje się coś udowodnić, to kościół szybko sprawę zamyka, przenosi księdza i udaje, jakby nic się nie stało.
Chciałabym powiedzieć, że książkę  czytało mi się szybko ale tak nie było. A to głównie ze względu na temat. A z drugiej strony uważam, że to chyba jedna z lepszych książek tej autorki, w której widać prawdzie emocje. Maggie O’Dell ukazana została z takiej strony i tak, że zobaczyłam w niej prawdziwego człowieka. Do tej pory zawsze była silna i pewna siebie a teraz jakby pokazała siebie samą, jej emocje, ból i bezsilność, za co należą się autorce duże brawa.
Nie jest to łatwa książka, ale polecam ją wszystkim tym, którzy chcą poznać prawdę i zobaczyć, że zło czai się nawet za murami kościoła.
Ocena:10/10

15 komentarzy:

 1. Wysoka ocena, więc muszę przeczytać. Poza tym od jakiegoś czasu chcę poznać twórczość tej pisarki, więc jak będzie okazja z chęcią z niej skorzystam:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam parę książek Kavy, lecz tej jeszcze nie, więc muszę to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę w swojej domowej biblioteczce, i dwie inne tej autorki. Tym bardziej cieszy mnie Twoja wysoka ocena :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie i autorkę i jej książki bardzo lubię, więc jezeli tylko "wpadnie" ten tytuł w moje ręce to na pewno będzie rzeczytany

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasandra_85 - myślę, że książki tej autorki przypadną Ci do gustu :)

  Cyrysia - ja też muszę nadrobić, jest jeszcze tyle jej ciekawych pozycji :)

  AgnieszkaWawka - :)

  Evita - ja też w domowej biblioteczce posiadam jej trzy książki :) ale mam nadzieję, że się to niedługo zmieni i będzie ich więcej :))

  Taki jest świat - jeśli lubisz, to tym bardziej polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka powieści faktycznie ciężka, ale po Twojej recenzji myślę, że warto zapoznać się z tą książką. Nie czytałam jeszcze żadnej książki pani Kavy, a skoro ta jest jedną z jej lepszych, to stawiam przy niej kropkę, żeby pamiętać, żeby od niej zacząć przygodę z tą autorką :) Choć w sumie może lepiej będzie jednak lecieć chronologicznie z tą bohaterką? :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wielki plan, zamierzam przeczytać wszystkie książki Kavy z serii o Maggie. Wczoraj skończyłam pierwszy, drugi też już mam. Do tej też dojdę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Sujeczka - jedna z lepszych, które miałam okazje czytać :)

  Bujaczek - też mam taki wielki plan, i bardzo ciekawie sie on zapowiada :)

  Hadzia - koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojjj, ocena oraz moja pobieżna znajomośc Kavy [mam jedną powieść za sobą] robią swoje - zdecydowanie będę się rozglądać i z pewnością przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię autorów, którzy nie boją się poruszać trudnych tematów, dlatego z chęcią bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja czytałam "W ułamku sekundy" tej autorki, bez specjalnych zachwytów, ale to nie znaczy, że nie dam tej autorce jeszcze jednej szansy ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam kiedyś Kavę - może kiedyś jeszcze do niej wrócę.
  Trochę jej powieści były zbyt do siebie podobne -ale pewnie warto sobie przypomnieć jej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 13. Scathach - ja się też będę rozglądać ale za innymi jej książkami, bo mam niedosyt :)

  Sylvia - bardzo odważnie do tego tematu podeszła autorka i ogólnie myślę, że warto czytać właśnie takie książki, więc bardzo Ci polecam!

  Avo_lusion - tej jeszcze nie miałam okazji czytać, ale myślę, że warto dać szansę :)

  Beatrix73 - pisze dość schematycznie, ale z drugiej strony właśnie wiadomo czego się spodziewać i ja ją za to lubię :)

  OdpowiedzUsuń