poniedziałek, 19 września 2011

Trzy - Piter Murphy


 
Ebook


Jak tylko na stronie autora pojawił się fragment jego opowiadania „Trzy” wiedziałam, że muszę je przeczytać. I choć sam początek niewiele nam mówił, właściwie przedstawił tylko dwie bohaterki, to jednak byłam niezmiernie ciekawa, co takiego połączy te kobiety i jak potoczą się ich losy.
Trzy kobiety i ich historie. Ewelina, Marta i Maria – różni ich wiele, wiek, pochodzenie, jednak połączy wspólna historia.
Ewelina – dziennikarka, wraz z Andrzejem wyrusza w podróż, by dowiedzieć się czegoś więcej o Marii. Mają dwa tygodnie by udowodnić, że ta kobieta to zwykła oszustka. Zadanie nie jest wcale proste, gdyż lokalna ludność choć lubi plotkować i nie zawsze dobrze żyje z sąsiadami, to jednak na Marię złego słowa nie chce powiedzieć. Do tego u pani Marii nagle zjawia się kobieta, która twierdzi, że dzięki jej ziółkom została wyleczona z nowotworu. Cała ta sprawa zaczyna się mocno komplikować, gdy Maria trafia do szpitala a ktoś napada na Ewelinę. Wkrótce na światło dzienne wyjdą tajemnice, skrywane przez lata.
Autor na swojej stronie pisze, że jest to historia o kobietach dla kobiet i mi się ta historia niezmiernie podoba. A jeszcze bardziej, że napisał ja mężczyzna :), choć nie wszyscy bohaterowie mi przypadli do gustu. Do samego końca nie potrafiłam zdzierżyć zachowania Eweliny, za to pokochałam Marię, jej dobroć i bezinteresowność. Dla mnie to taka kobieta jakich już mało we współczesnym świecie, która mimo wielkiego nieszczęścia jakie ją spotkało, się nie poddała i choć sama nic nie miała, to zawsze była skłonna pomóc drugiemu człowiekowi. Prawdziwe dobro i serdeczność wręcz był od tej kobiety.
Marta też w życiu lekko nie miała, z matką jakoś się porozumieć nie umiała, mąż jej się nie najlepszy trafił i do tego ta choroba. Trochę dużo jak na jedną osobę i aż dziw, że to wszystko jej nie zmieniło, że nadal wierzyła w ludzi. No i Ewelina – rozkapryszona panienka, której w życiu chyba nigdy nic nie brakowało a jednak i ona nie była szczęśliwa, nie potrafiła znaleźć swojego miejsca na ziemi.
I choć to historia o trzech kobietach to muszę wspomnieć też o Sławku, który jest dla mnie ideałem mężczyzny. Oj jak ja bym go chciała spotkać na swojej drodze :). Mądry, sympatyczny, oczytany a do tego pracowity. Choć mógł wyjechać i robić karierę, to jednak nie zostawił matki by sama radziła sobie na gospodarstwie. To człowiek, który wie co w życiu się liczy, który wie gdzie jest jego miejsce, i który do życia podchodzi bardzo optymistycznie. Ehhh
Bardzo mi się spodobała ta historia, ma ona niezwykły klimat i wciąga od samego początku. Bohaterowie wzbudzają w nas emocje, jak pani Maria czy Ewelina, i choć takich Marii co raz mniej na świecie, to takich Ewelin całkiem sporo każdy z nas na pewno zna. Bardzo ciekawie jest też przedstawiona ludność tej małej miejscowości, ich codzienne życie. Choć na co dzień bieda, to jednak jak wszędzie, spotykamy mieszkańców pod sklepem, kobiety plotkujące o wszystkim i o niczym. Jednak kiedy dojdzie do nieszczęścia, to są w stanie się zgodzić i zjednoczyć, by pomóc.
Jestem pod wrażeniem, bo jak Pan Piotr pisze, to jest jego pierwsze dzieło, dla mnie bardzo niezwykłe, bo niby o prostych ludziach, ale ma w sobie jakiś czar, jakąś siłę. Sam pomysł zasługuje na pochwałę, bo po wstępie, takiego rozwinięcia się nie spodziewałam (choć zakończenie jest dość przewidywalne ale inne i tak by mi nie pasowało). I mimo, że nie lubię ebooków, to tego pochłonęłam błyskawicznie :) 
Polecam wszystkim tym, którzy mają ochotę poznać niezwykłą historię i jeszcze bardziej niezwykłe kobiety :)

11 komentarzy:

 1. WIdzę, że mamy podobne refleksje po lekturze. Będę śledziłą dalszą karierę Piotra. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ciągu paru dni poprawi się wersja poprawiona przez Wydawnictwo. Myślę że to najrozsądniejsza decyzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią ją przeczytam o ile gdzieś dostanę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że mamy podobne odczucia, ja tez już właśnie skończyłam czytać ,,Trzy'' i jestem na etapie pisania recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Za parę dni będzie wersja poprawiona przez Wydawnictwo :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. No to chyba trzeba zaczekać i brać się za czytanie bo ciekawość zaczyna brać górę :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnieszko - mam nadzieję, że Ci równie spodoba jak mi, bo jak na debiut to naprawdę ciekawa historia, a przede wszystkim ten klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już mam pobrane. Teraz tylko czas muszę znaleźć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka tego ebooka bardzo mnie pociąga. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bujaczku z tym czasem to ostatnio masakra, dlatego średnio lubię ebooki, wolę papierowe wydania które mogę wszędzie zabrać i czytać nawet z doskoku. Ale jak tylko znajdę czas to muszę się bliżej przyjrzeć książką z RW2010 bo dwie jeszcze mi w oko wpadły :)

  Ewa - tak, okładka przyciągająca i bardzo dobrze odzwierciedlająca treść :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja tez trzymam kciuki za Piotra - Trzy przeczytałam z przyjemnoscią :)

  OdpowiedzUsuń