piątek, 10 grudnia 2010

Stokrotki w śniegu - Richard Evans
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 297
Źródło: Biblioteczka własna


     "Stokrotki w śniegu" to już któraś z kolei książka Richarda Evans'a, a dla mnie to pierwsze spotkanie z tym autorem. Richard Evans napisał typową, prawdziwą bożonarodzeniową opowieść i jak sam stwierdził we wstępie, pisząc ją myślał o dwóch kwestiach : "co by się stało, gdyby ktoś miał okazję przeczytać własny nekrolog i dowiedzieć się, co też świat tak naprawdę o nim myśli i jak go ocenia".
     James Kier to prawdziwy rekin nieruchomości. Jest prezesem Kier Company, jednej z największych agencji nieruchomości na Zachodnim Wybrzeżu. Jest człowiekiem bezwzględnym, pewnym siebie i swojego zwycięstwa z każdym. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych a dla zwycięstwa jest gotowy zniszczyć każdego - przyjaciela, samotną matkę, znajomych żony. Rodzina też jest mu nie potrzebna. Wydawałoby się, że takiego egoisty i podłego człowieka nic nie jest w stanie zmienić, a jednak któregoś dnia, Kier uświadamia sobie ilu ludziom zmarnował życie, wykorzystał ich i się odwrócił.
     Evans napisał całkiem  dobrą książkę o Cudzie Bożego Narodzenia. Bohater, gdy postanawia przeprosić, za każdym razem jest pytany czy umiera, bo wielu ludzi doznaje skruchy dopiero w obliczu śmierci. A przecież to święta Bożego Narodzenia są idealnym czasem na zastanowienie się nad własnym życiem, nad zmianami i przebaczeniem. 
     Autor chciał napisać współczesną "Opowieść Wigilijna" i bardzo dobrze mu się to udało. Wprowadza nas w nastrój przedświąteczny i przypomina o tym co tak na prawdę jest ważne i się liczy. Pisze prostym językiem przez co książkę dobrze i szybko się czyta. 
     Polecam tą książkę na wieczorne świąteczne czytanie, by dowiedzieć się, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia. Jest też idealna na prezent, z świątecznym klimatem i w pięknym wydaniu. 

Ocena 5/6

8 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu "chodzi za mną "

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno zagościła na mojej półeczce :) Mam zamiar przeczytać właśnie na święta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest na mojej liście książek do przeczytania. Jako wielbicielka "Opowieści wigilijnej" i tym podobnych historii, nie mogę jej nie przeczytać/

  OdpowiedzUsuń
 4. To była też moja pierwsza książka Evansa, więc nie mam porównania do jego pozostałej twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sabinka - jak już chodzi za tobą to pewnie się skusisz i mam nadzieję, że ci się spodoba :)
  Zaczytana w chmurach - święta to idealny czas na tą książkę :)
  Kultur-alnie - ja też uwielbiam "opowieść wigilijną" i nawet mam z nią całkiem zabawne wspomnienia :)
  Sylvia - też na razie nie mam , ale mam nadzieję, że to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się bardzo, że tu trafiłam! :) Zabieram się do czytania, dodaję do linków i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. przczytałam!
  urzekała mnie jej przewidywalność!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj, trafiłam do Ciebie, bo szukałam recenzji innych książek Evansa. Przeczytałam "Szukając Noel" i też mogę szczerze polecić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń